Obchodná akadémia Michalovce sa zapojila do medzinárodnej kampane Global Money Week

Študenti Obchodnej akadémie Michalovce sa zapojili do Global Money Week 2026 (16. – 22.3.2026). Kampaň na podporu finančnej gramotnosti koordinuje OECD/INFE; na Slovensku ju zastrešuje Národná banka Slovenska cez projekt 5peňazí. Témou ročníka je „Smart money talks – Hovorme spolu o peniazoch“ – motivuje mladých pýtať sa, zdieľať skúsenosti a rozprávať o peniazoch, investovaní aj rizikách digitálnych financií.
Študentky II. B Emma Semešová a Sára Čičáková pripravili prezentáciu „Investovanie a finančný trh“. Spolužiakom objasnili základné pojmy, možnosti i riziká investovania a zdôraznili potrebu overovať informácie. Záver patril tajničke, v ktorej si účastníci overili nové poznatky.
Ďalšou aktivitou bolo digitálne euro. Peter Pavlov a Simona Drábiková vysvetlili, že pôjde o „digitálnu hotovosť“, ktorá rozšíri možnosti platenia. So spolužiakmi diskutovali o tom, ako by fungovalo, aký prínos môže mať pre obchodníkov a prečo ho Európa potrebuje (aj z pohľadu strategickej autonómie). Poznatky si žiaci overili v teste pripravenom študentmi.
Finančnú gramotnosť sme rozvíjali aj formou hier. Študenti pracovali v štyroch päťčlenných tímoch a vybrali si z týchto aktivít:
- Vyhrali sme milión
- Čo sa dá kúpiť za 10 eur
- Prečo je dôležité šetriť
- Rodina
Po 45 minútach tímy prezentovali výsledky a precvičili si argumentáciu aj kritické myslenie.
Súčasťou programu bolo aj národné kolo Európskeho kvízu o peniazoch (EMQ) 2026.
Finále tvorilo 15 otázok; rozhodovala správnosť aj rýchlosť odpovede. Žiaci z I. B dosiahli 14 správnych odpovedí.
Študent II. B Patrik Šandor pripravil pre žiakov 1. – 3. ročníka prednášku „Chráňte si svoje peniaze!“, v ktorej priblížil overovanie pravosti bankoviek. Predstavil aj jednoduchý postup „hmat, pohľad, sklon“ (tlač, vodoznak, smaragdové číslo) a študenti si kontrolu pravosti vyskúšali v praxi.





