Rasťo Trnka: počúvame, čo si žiada moderná doba

Milí budúci stredoškoláci,

spomínate si, ako sa vás v detstve dospelí dookola vypytovali, čím chcete byť, až vyrastiete? Čo ste zvykli odpovedať? Veľmi by som si prial, aby ste svoje vysnívané povolanie našli práve v tejto našej brožúre, ktorú
práve držíte v rukách.

Ešte stále sa na našich školách nedá študovať čarodejníctvo alebo superschopnosti komixových hrdinov, ako ste si to možno v detstve vysnívali. Ale som si istý, že v tejto brožúre dokážete objaviť povolanie, z ktorého sa budete tešiť po celý život. Prelistujte si ponuku 63 stredných škôl, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj. Na výber dávame 18 gymnázií, 23 stredných odborných škôl, 5 obchodných akadémií, 5 stredných priemyselných škôl, 4 stredné zdravotnícke školy, 2 hotelové akadémie, 2 konzervatóriá, 1 školu umeleckého priemyslu, 1 strednú športovú školu a 2 spojené školy.

Ak sa teraz rozhodnete správne, čokoľvek budete v živote robiť, budete to robiť výborne a s radosťou. Tí z vás, ktorí sa zaujímate o všeobecné vzdelávanie, by ste si mali nalistovať sekciu gymnázií. Kvalitné gymnaziálne štúdium ponúkajú nielen školy v Košiciach, ale aj v Trebišove, Moldave nad Bodvou, Kráľovskom Chlmci, Krompachoch či v Michalovciach. Mnohé z gymnázií sa zameriavajú na konkrétnu oblasť už od prvého ročníka, napríklad na jazyky, IT alebo matematiku.

Na vysokoškolské štúdium vás kvalitne pripravia aj odborné školy. Dobrou správou je, že každým rokom stúpa počet zamestnávateľov, ktorí spolupracujú s našimi školami. Oproti vlaňajšku sa zapojilo do duálneho vzdelávania ďalších 60 firiem, čo je dokopy už vyše 200 zamestnávateľov. Práve duálne vzdelávanie totiž považujem za najväčšiu výhodu štúdia na odbornej škole. Už ako žiaci si môžete vyskúšať, čo daná práca zahŕňa a okrem maturity získať aj potrebnú prax. Aj vďaka duálnemu vzdelávaniu sa nám darí vychovávať absolventov pre trh práce, a nie úrad práce.

Možno vás láka tradičné povolanie, ktorému sa venuje niekto vo vašej rodine alebo okolí. Ale iste sa medzi vami nájdu i takí, ktorí radi skúšajú niečo nové. Ponuku študijných odborov na našich školách sa snažíme každý rok osviežiť. Počúvame, čo si žiada pracovný trh a moderná doba. Preto aj v školskom roku 2021/22 máte možnosť vybrať si niektorý z piatich experimentálnych odborov z oblasti informatiky a športu: inteligentné technológie, správca inteligentných a digitálnych systémov, programovanie digitálnych technológií, digitálne služby v športe a spracovanie dát v športe.

Milí budúci stredoškoláci, prajem vám šťastnú voľbu pri výbere budúceho povolania. Keď budeme všetci robiť svoju prácu s radosťou, podarí sa nám tento kraj rozhýbať.

Publikované dňa 30. november 2020